Edycja 2023
W niedzielę 22 października 2023 zakończył się IX Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o “Wielkopolski Bat” WRONKI 2023. Impreza, która po raz kolejny poziomem organizacyjnym i artystycznym zachwyciła uczestników i licznie zgromadzoną publiczność. Wielkopolskie Baty - nagrody główne turnieju - rozjechały się po Polsce wraz z doskonałymi opiniami na temat wronieckiej imprezy.
Wydarzenie to zorganizowane zostało przez Wronieckie Stowarzyszenie Kultury na czele Prezes Zarządu Moniką Góral oraz Wroniecki Ośrodek Kultury i Zespół Tańca Polskiego “Wronki” oraz jego instruktorów Hannę Galasińską, Jana Galasińskiego i Michała Podgórskiego.
Już na wstępie należy wspomnieć, iż impreza ta zorganizowana została z ogromnym wsparciem wolontariuszy - około 50 osób, które z niezwykłym zapałem, zaangażowaniem i energią włączyli się we wszystkie działania, konieczne do tego, aby wydarzenie to było tak doskonale przygotowane.
Nie zawiedli także tancerze. Do udziału w turnieju zgłosiły się 22 ośrodki taneczne z całej Polski, łącznie 103 pary w turnieju ogólnopolski i rekordowa liczba 70 par w turnieju tańca regionalnego.
Przez dwa dni na parkiecie królowały polskie tańce narodowe na najwyższym poziomie wykonawczym. Jak podkreślają znawcy tego ruchu, poziom par był niezwykle wysoki, a sędziowie mieli bardzo trudne zadanie, by odpowiednio sklasyfikować pary i wybrać te najlepsze w danych kategoriach wiekowych. Ale udało się.
Najczęściej na najwyższym stopniu podium stawali tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego “Warszawianka”.
.
Zwycięzcami tegorocznego Wielkopolskiego Bata zostali:
kat. I Pawlak Filip i Szczepanik Antonina - Zespół Folklorystyczny “Wielkopolanie”,
kat. II Janda Filip i Celuch Marta - Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego “Warszawianka”,
kat. IIIB Burzyński Piotr i Czerska Hanna - Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego “Warszawianka”,
kat. IVA Zych Maciej i Wójtowicz Helena - Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego “Warszawianka”,
kat. V Open Teperek Kajetan i Drzas Joanna - Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego “Warszawianka”,
kat. VI Teperek Jakub i Kołodko Kamila - Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego “Warszawianka”,
kat. VII - Strzelewicz Zbigniew i Roik Kamila - Zespół Pieśni i Tańca “Łaniki”.
Jak co roku odbyła się także konkurencja tańca regionalnego. Jej celem jest promocja wielkopolskich tańców, które są nieodłączną częścią lokalnego dziedzictwa narodowego. Do udziału w tej kategorii zgłosiła się rekordowa liczba 70 par - poza wielkopolskimi zespołami Zespół Tańca Polskiego “Wronki”, Zespół Folklorystyczny “Wielkopolanie”, Zespół Pieśni i Tańca “Łaniki” czy Wielkopolski Klub Tańców Polskich oraz debiutantami Zespół Pieśni i Tańca “Władysie” z Kórnika do startu stanęły także zespoły spoza Wielkopolski: Zespół Pieśni i Tańca “Kortowo”, Zespół Pieśni i Tańca” Zamojszczyzna”, Zespół Pieśni i Tańca UW “Warszawianka”.
Konkurencja ta to niebywała okazja do promowania Gołąbka, Maryni, Rajlendra, Przodka, Poniewieranego i Wiwata bo to właśnie te tańce pochodzące z ziemi szamotulskiej oceniane były przez jury w składzie ekspertów z dziedziny tańca i folkloru wielkopolskiego.
Na najwyższych stopniach podium stanęły pary:
kat. I - Pawlak Flip i Szczepanik Antonina - Zespół Folklorystyczny “Wielkopolanie”,
kat. II - Strzelewicz Wiktor i Skotnicka Lena - Zespół Pieśni i Tańca “Łaniki”,
kat. III - Matuszak Mateusz i Piaskowska-Niszczak Olga - Zespół Tańca Polskiego “Wronki”,
kat. IV - dwie pary zdobyły I miejsce:
Zych Maciej i Wójtowicz Helena - Zespół Pieśni i Tańca UW “Warszawianka” oraz
Zastróżny Daniel i Góral Amelia - Zespół Tańca Polskiego “Wronki”,
kat. V - Teperek Jakub i Kołodko Kamila - Zespół Pieśni i Tańca UW “Warszawianka”,
kat. VI - Strzelewicz Zbigniew i Roik Kamila - Zespół Pieśni i Tańca “Łaniki”.
Gala finałowa rozpoczęła się polonezem w wykonaniu blisko 300 tancerzy. Potem była już prawdziwa artystyczna uczta. Finałowe pary rywalizowały na parkiecie w takt polskich tańców narodowych i wielkopolskich tańców regionalnych. Na scenie zaprezentował się organizator Zespół Tańca Polskiego “Wronki” w choreografiach zatytułowanych “Szamotulski Podkoziołek” oraz “Do Poduszki”. Wszystko okraszone muzyką, multimediami i efektami pirotechnicznymi.
Tradycyjnie już organizatorzy wręczyli nagrodę specjalną Wielkopolski Bat, który w tym roku powędrował do sponsora głównego turnieju firmy Amica S.A. Jak czytamy w uzasadnieniu:
za bycie mecenasem kultury polskiej, za sprawą zaufania, jakim obdarzyli nas [organizatorów] Państwo, wiele lat temu i nieprzerwanie od 10 lat wspierają Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o “Wielkopolski Bat” - największe i najważniejsze wydarzenie kulturalnie w Mieście i Gminie Wronki.
Za to, że m.in. dzięki Państwa wsparciu finansowemu, wydarzenie to może być realizowane w wysokim poziomie organizacyjnym, a społeczna odpowiedzialność Państwa biznesu staje się wzorem do naśladowania dla innych przedsiębiorców.
Za radość w oczach tancerzy, którzy po zmaganiach finałowych otrzymują sprzęt AGD marki AMICA i wracają do domu bogatsi nie tylko o nowe doświadczenia taneczne, ale także z nadzieją na łatwiejsze życie codzienne.
w imieniu firmy nagrodę odebrała Pani Anna Rakowska - menadżerka ds. projektów pracowniczych i społecznych.
Miejsca na sali turniejowej wypełnione były po brzegi, na widowni zasiedli nie tylko wielbiciele tańca ale także znajomi i rodziny tancerzy a także przedstawiciele władz, przedsiębiorców i mediów.
Jednym partnerów projektu był Polski Teatr Tańca - samorządowa instytucja kultury Województwa Wielkopolskiego. Wraz z organizatorami przygotowano konkurs dla mieszkańców, w którym wygrać było można zaproszenia na spektakle do Teatru. Aż trzy osoby otrzymały podwójne bądź potrójne bilety. Przedstawiciel instytucji - Robert Chodyra - bacznie obserwował również pary na parkiecie i wybrał 2, które zaprosił do swojej siedziby na tygodniowe warsztaty taneczne.
Wokół parkietu podziwiać było można stoiska Zespołu Tańca Polskiego Wronki oraz Polskiej Sekcji CIOFF®. Co więcej w kawiarence wolontariusze oferowali gościa pyszną kawę i ciasto.
IX Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o “Wielkopolski Bat” Wronki 2023 przeszedł do historii - kto nie by lub chciałby go przeżyć jeszcze raz - może to zrobić odwiedzając kanał ZTP Wronki na YouTube. A teraz nie pozostaje nic innego jak cieszyć się, że dzięki organizacji takich wydarzeń, polskie tradycje narodowe udaje się ocalić od zapomnienia a co ważniejsze pozwala im się na dalszy rozwój. To dzięki Wielkopolskiemu Batowi, Wronki znane są w całym kraju, jako miejsce gościnne, zaskakujące i piękne.
Dodatkową atrakcją dla tancerzy oraz instruktorów wydarzenia był udział w sobotniej potańcówce.
Wiwat! Wielkopolska Potańcówka to była impreza jakiej jeszcze w Chojnie nie widziano. Muzyka, taniec, śpiew i niegasnąca energia niebywałej liczby uczestników. Tak w skrócie można opisać sobotni wieczór w Sali Wiejskiej w Chojnie.
A wszystko za sprawą Wronieckiego Stowarzyszenia Kultury, które we współpracy z Zespołem Tańca Polskiego “Wronki”, Kołem Gospodyń Wiejskich z Chojna, Zespołem Śpiewaczym “Chojanki” oraz Wronieckim Ośrodkiem Kultury zorganizowało to niebywałe wydarzenie, które mogło zostać zrealizowane dzięki dotacji z Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Kultury Wsi.
Punktualnie o godz. 20:00 Kapela “Drajka” w składzie Karolina Kocik i Adam Knobel, wraz z prowadzącymi Potańcówkę instruktorami Zespołu Tańca Polskiego “Wronki” Zuzanną Paprzycką-Powel oraz Michałem Podgórskim rozpoczęła zabawę przy dźwiękach tradycyjnych wielkopolskich melodii.
Wspólne śpiewy, nauka wielkopolskich tańców, zabawy ludowe towarzyszyły zgromadzonym przez kilka godzin.
Na wydarzeniu pojawiło się tak wielu gości, że trzeba było sięgać po zapasy krzesłem ze strychu. Łącznie ponad 250 osób bawiło się w takt Wiwatów, Okrągłych Maryni czy Gołąbka.
Wszystko w oparciu o lokalne tradycje z wykorzystaniem gwary i promowaniem tradycyjnego stroju szamotulskiego. Do tego tradycyjne instrumenty ludowego z kozłem weselnym na czele.
Koło Gospodyń Wiejskich z Chojna zadbało o pyszne jedzenie, którego nie zabrakło dla nikogo. Smak wyjątkowej jesiennej zupy z korbola (dyniowa) na długo pozostanie w pamięci tych, co mieli okazję ją spróbować.
Najważniejsza jednak okazała się energia zgromadzonych gości. Najmłodsza uczestniczka miała niespełna 2 lata, najstarszy… nie będziemy sprawdzać. Wśród zgromadzonych pojawili się jednak głównie młodzi ludzie, zafascynowani wielkopolskimi tradycjami tanecznymi, którzy chłonęli wszystko, co dla nich przygotowano.
Ważnym punktem w szczegółowo zaplanowany scenariuszy był występ Zespołu śpiewaczego “Chojanki”, którzy od pierwszych taktów dosłownie porwali ludzi do tańca. Parkiet podczas ich występu był zapełniony po brzegi, a sami artyści poproszeni zostali o bisy.
Tak wspaniałej imprezy nie spodziewali się nawet sami organizatorzy. Jak to możliwe? Dobra współpraca lokalnych instytucji i społeczności w połączeniu z dobrą koordynacją, której przewodniczyła Hanna Galasińska - instruktorka ZTP “Wronki” to przepis na sukces -wielkopolskiej potańcówki - WIWAT!