top of page

Edycja 2016

22 i 23 października odbyła się trzecia edycja Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich o „Wielkopolski Bat”. Wzięła w nied udział rekordowa liczba uczestników – 230 tancerek i tancerzy reprezentujących 19 ośrodków tanecznych z całej Polski.

PLakat III_edited.jpg

Tak wysoka frekwencja to bez wątpienia nagroda dla organizatorów i dowód uznania wysokiego poziomu imprezy w latach ubiegłych, co niezwykle cieszy wszystkich bezpośrednio zaangażowanych w organizację wydarzenia, których, jak co roku, było wielu. Głównie członkowie Wronieckiego Stowarzyszenia Kultury i rodzice oraz tancerze Zespołu Folklorystycznego „Marynia” (aktualnie Zespół Tańca Polskiego WRONKI)

W dniu 22 października do południa odbyły się rundy eliminacyjne, które pozwoliły wyłonić najlepszych sześć par w każdej kategorii wiekowej i klasie tanecznej. Uroczysta Gala rozpoczęła się o godz. 17:00 w Hali Sportowej Gimnazjum im. Z. Herberta we Wronkach, która po raz kolejny zmieniła się w prawdziwą salę turniejową. Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości, wśród nich w imieniu Gospodarza imprezy Burmistrza Miasta i Gminy Wronki Mirosław Wieczora, jego zastępca Burmistrz Robert Dorna, a  także przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Szamotułach, lokalnych mediów i sponsorów turnieju, a także mieszkańcy Miasta i Gminy Wronki.

 

Tradycyjnie wydarzenie rozpoczął polonez, w wykonaniu 115 par, który zachwycił licznie zgromadzoną publiczność, która od tego momentu mogła na parkiecie podziwiać polki, krakowiaki, oberki, kujawiaki i mazury na najwyższym krajowym poziomie. Już po raz drugi w ramach turnieju ogólnopolskiego zorganizowano konkurencję tańca regionalnego, w którym pary rywalizowały w tańcach pochodzących z regionu szamotulskiego. Piękne tradycje taneczne z okolic Wronek, po raz kolejny okazały się być niezwykle atrakcyjnymi dla widowni.

W niedzielę oficjalnie ogłoszono wyniki, wręczono nagrody i można było podziwiać mistrzów. Wielkopolskie Baty powędrowały do zwycięzców najwyższych klas tanecznych.

 

Laureatami turnieju w poszczegółnych kategoriach zostali:

IC - Jan Wójtowicz i Milena Cholewa z Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” z Puław,

IIC - Bartosz Górczyński i Karolina Wiśniewska z Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia” z Olsztyna,

IIIB - Kacper Cholewa i Zuzanna grabek z Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” z Puław,

IVA  - Maciej Ślęczka i Katarzyna Serwińska z Klubu Tańców Polskich „Maki i Powoje” z Krakowa,

VA  - Jakub Raźny i Kamila Drzas z Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”,

VIA - Kamil Hydzik i Anna Woźniak z Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” z Krakowa ,

VIIA - Grzegorz Krzyżanowski i Karolina Szajkowska z Wielkopolskiego Klubu Tańców Polskich z Poznania.

 

Nagroda Specjalna – Wielkopolski Bat – powędrował do Moniki Góral Prezesa Wronieckiego Stowarzyszenia Kultury i osoby niezwykle zaangażowanej w organizację turnieju.

Głównymi organizatorem wydarzenie było Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej „Otwórz się na folklor” oraz Wroniecki Ośrodek Kultury. Impreza po raz kolejny była współfinansowana ze środków Miasta i Gminy Wronki. Sponsorem głównym tegorocznej edycji turnieju była Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Lubosinie.

bottom of page